Warsaw Improvisers Orchestra & Sound In Space Orchestra Teatr Powszechny

Date: 11 maja 2024
Time: 17:00 - 18:00
Location: Teatr Powszechny w Warszawie
koncert

Koncert na motywach „Ody do radości” w wykonaniu połączonych zespołów Warsaw Improvisers Orchestra oraz Sound in Space Orchestra pod batutą Raya Dickaty'ego.
Wydarzenie organizowane w ramach obchodów 20. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
🎶 kiedy: 11 maja 2024 r. (sobota), godz. 17.00
🎹 gdzie: przed wejściem głównym do Teatru Powszechnego w Warszawie (ul. Zamoyskiego 20)
🎙️ bilety online: https://www.powszechny.com/rezerwacja/termin.html?id=403
Sound in Space Orchestra to kolektyw performerów dźwięku, którzy uczestniczyli w warsztatach muzycznych „Sound in Space” pod egidą Raya Dickaty'ego, odbywających się dzięki Fundacji Strefa WolnoSłowa od 2017 r. w Teatrze Powszechnym. Celem tych warsztatów jest tworzenie brzmienia przez profesjonalnych muzyków i nie-muzyków, pochodzących z różnych kultur i mających za sobą różne doświadczenia, poprzez grupową, wolną improwizację.
Twórczość grupy opiera się na praktyce „głębokiego słuchania” (Deep Listening Excercise). Wydobywając dźwięk z przedmiotów, które zazwyczaj nie pełnią roli instrumentów, i komponując go z własnymi głosami, grupa kreuje abstrakcyjną przestrzeń polifoniczną i potęguje doznania słuchowe gości koncertu – pod czujną dyrygenturą Raya Dickaty'ego.
Warsaw Improvisers Orchestra to zespół oddający się spontanicznemu tworzeniu muzyki opartej o zasady wolnej improwizacji – na wielką skalę. Projekt powstał, aby umożliwić muzykom z Warszawy i okolic granie w dużym improwizującym zespole, choć w trakcie występów formują się również mniejsze składy – duety, tercety, kwartety. Na jednej scenie grają ze sobą zarówno doświadczeni, utytułowani muzycy, jak i osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z improwizacją na żywo. Wszyscy wynoszą z tych spotkań bardzo wiele, a obecność dyrygenta, który kieruje poczynaniami orkiestry i w większym lub mniejszym stopniu kontroluje przebieg koncertu, pilnując, by grupa nie zatraciła się w improwizacji, gwarantuje rezultaty, które są wartościowe również dla słuchaczy.
Założycielem orkiestry, jej głównym koordynatorem i dyrygentem jest saksofonista Ray Dickaty.
***
Wydarzenie organizowane dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.